Sign in with your NHL account:
  • Submit
  • Or
  • Sign in with Google
 


Thanks for participating in the 2010-2011 LA Kings Youth Hockey Skills Competition presented by Upper Deck. For more information on the Skills Competition, contact Chris Crotty in the Fan Development Department at 310-535-4461 or ccrotty@lakings.com.

Results of the Skater Semi-Finals and Goalie Finals:

GOALIE COMPETITION RESULTS

GOALIE Time Saves   Saves
8&U Last Name First Name     POINTS
  1 Hanson   Aidan 17.75   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 3
   
2 Amador Xavier Thomas 22.84   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 5
   
3 Thibert Pierce 21.75   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 6
   
4 Arthur Caleb 20.75   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 7
   
5 Gibson Justin 23.15   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 8

10&U            
  1 Wepman   Jakob 14.09   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 5
   
2 Kitchen Tyler 15.69   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 6
   
2 Campbell Grant 16.37   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 6
   
3 Guerrero Jared 15.88   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 7
   
3 Sprow Blake 15.81   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 7
   
4 Anderson Nathan 17.1   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 8
   
5 Gibson Jason 17.07   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 10
   
6 Clay-Lund Sam 17.5   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 12
   
7 Grant Blake 17.59   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 13

12 & U            
   
  1 Kazoleas   Christian 14.56   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 2
   
2 Henry Donovan 17.53   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 4
   
3 Fox Luc 21.71   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 8
   
3 Werner Justin 22.28   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 8

14 & U            
   
  1 Kaufman   Jordan 14.39   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 3
   
2 Fowlkes Ryan 17.67   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 5
   
3 Panferov Evegeny 17.44   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 6
   
4 Footlick Jason 17.37   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 7
Levy Dylan 18.66 1 2 3   1 2 3
5 4 5 6   4 5 6 8

16 & U            
  1 Iguchi   Benjamin 15.56   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 2
 
2 Felt Brian 16.57   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 4

18 & U            
   
  1 Erving   Micheal 12.12   1 2 3   1 2 3
Champion     4 5 6   4 5 6 3
   
2 Koegel Drake 13.03   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 3
   
3 Bacheller Brandon 13.94   1 2 3   1 2 3
  4 5 6   4 5 6 6

SKATER COMPETITION RESULTS

8U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy POINTS
Last Name First Name Shot Shot  
Somoza Ean 30 34 18.87   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (8)
             
Arbuckle Roscoe 32 30 19.56   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (13)
             
Alterman Jonathan 24 26 20.71   1 2 3
    4 5 6 16
     
Aranda Jeremy Matthew 19 19 24.06   1 2 3
    4 5 6 19
     
Godfrey Mattias 33 38 20.53   1 2 3
    4 5 6 14
     
Jones Jackson 23 23 22.31   1 2 3
    4 5 6 20
     
Kim Christian 18 21 22.4   1 2 3
    4 5 6 19
     
McLachlan Bryan 23 26 21.72   1 2 3
    4 5 6 15
     
Nakagawa Justin 30 30 19.65   1 2 3
    4 5 6 15
     
Spaulding Gavyn 28 30 24.15   1 2 3
    4 5 6 24
     
Sweet Owen 30 28 19.98   1 2 3
    4 5 6 14
West Riley 30 30 22.94   1 2 3
    4 5 6 18
     

 

10U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy
Last Name First Name Shot Shot  
Vieten Drew 38 43 18.82   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (7)
     
Urch Andrew 38 49 17.51   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (6)
     
Allan Wyatt 34 30 18.22   1 2 3
    4 5 6 13
     
Asbeck Athan 35 32 20.09   1 2 3
    4 5 6 16
     
Caruso Rocky 28 25 21.22   1 2 3
    4 5 6 18
     
Drury John 34 33 20.31   1 2 3
    4 5 6 19
     
Florit Dylan 28 36 17.9   1 2 3
    4 5 6 10
     
Maley Jake 36 34 17.97   1 2 3
    4 5 6 11
     
Rochford Jake 34 30 19.2   1 2 3
    4 5 6 15
     
Schreiber Kevin 28 29 19.81   1 2 3
    4 5 6 19
     
Sweet Harrison 29 34 19,8   1 2 3
    4 5 6 17
     
Vieten David 31 38 19.6   1 2 3
    4 5 6 12
     
Sweeney Cade ------- 28 20.32   1 2 3
    4 5 6 23

 

12U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy
Last Name First Name Shot Shot  
Cowden Trent 57 62 17.45   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (4)
     
Aho Jacob 63 63 17.52   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (6)
     
Filardi Mario 48 43 18.14   1 2 3
    4 5 6 17
     
Gowin Bryan 55 62 19.42   1 2 3
    4 5 6 16
     
Kroo Kevin 48 32 18.48   1 2 3
    4 5 6 18
     
Manrique Alex 40 43 18.02   1 2 3
    4 5 6 14
     
McMullen Jared 56 47 18.01   1 2 3
    4 5 6 11
     
McMullen Ryan 54 47 18.11   1 2 3
    4 5 6 15
     
Carillo Andrew 32 32 18.51   1 2 3
    4 5 6 22

 

14U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy
Last Name First Name Shot Shot  
Berengut Eli 65 71 15.78   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (3)
     
Kallen Nate 66 68 17   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (9)
     
Gold Daniel 61 60 17.03   1 2 3
    4 5 6 11
     
Johnson Will 63 66 18.6   1 2 3
    4 5 6 18
     
Monaco Gabriella 42 56 17.3   1 2 3
    4 5 6 17
     
Stanley Hunter 64 69 17.92   1 2 3
    4 5 6 14
     
Urch Taylor 54 58 16.8   1 2 3
    4 5 6 12

 

16U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy
Last Name First Name Shot Shot  
Pelone Corey 74 76 15.11   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (4)
     
Rotter Ryan 68 72 15.56   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (6)
     
Fishell Joey 57 56 19.25   1 2 3
    4 5 6 15
     
Rees Wyatt 68 69 16.35   1 2 3
    4 5 6 12
     
Samuel Tyler 59 57 16.1   1 2 3
    4 5 6 12
     
Stevens Blake ----- 75 16.41   1 2 3
    4 5 6 11

 

18U Age Division
Hardest Shot   Fastest Lap   Accuracy
Last Name First Name Shot Shot  
Bogeaus Kevin 54 80 15   1 2 3
    4 5 6 CHAMPION (5)
     
Casillas Branden 74 73 15.47   1 2 3
    4 5 6 RUNNER UP (6)
     
Davis Alex 72 65 16.5   1 2 3
    4 5 6 12
     
Laseen Alex 86 87 15.6   1 2 3
    4 5 6 7